Privacy, Loader Man Icon
Privacy, Loader Woman Icon
PARFÜM HAKKINDA
PARFÜM KELİMESİ NEREDEN GELMİŞTİR?

"Parfüm" kelimesi, latincede "duman yoluyla" anlamına gelen per fumum kelimesinden türetilmiştir.

PARFÜMLER NEDEN HER TENDE FARKLI KOKARLAR?

Kendi vücut kimyanız, cildinizin farklı notalara farklı tepki vermesine sebep olur. Stres, hormonal değişiklikler, mevcut beslenme alışkanlıklarınız veya kullandığınız ilaçlar gibi cildinizin "doğal" kokusunu etkileyen herhangi bir şey, bir parfümün cildinizdeki kokusunu değiştirebilir.

PARFÜMÜMÜN CİLDİMDE DAHA KALICI OLMASINI NASIL SAĞLAYABİLİRİM?

Diğer tüm koşullar aynı olduğunda, parfüm kuru ciltlerde daha hızlı buharlaşır. Bu nedenle parfümünüzün daha uzun süre kalıcı olmasını istiyorsanız, parfüm uygulamadan önce bir vücut losyonu veya vücut kremi uygulayabilirsiniz. Parfüm ile uyumlu kremler kullanmak tercih edilen bir yöntemdir fakat jojoba yağı, vazelin gibi kokusuz nemlendiriciler de kullanabilirsiniz. Parfümü, cilde göre kokuyu daha uzun süre tuttuğu söylenen saçınıza da hafifçe uygulayabilirsiniz.

PARFÜMLERİ NE KADAR SÜRE BOYUNCA KULLANABİLİRİZ?

Bazı uzmanlar, bir parfümün 1 yıldan uzun süre kullanılmamasını tavsiye ediyor ancak uygun koşullarda saklandığı takdirde, parfümlerin daha uzun süre dayanması beklenmektedir. Çoğu parfüm birkaç sene dayanır, hatta bazıları bundan çok daha uzun seneler dayanabilir. Parfümü düzgün bir şekilde saklamak için, ısı ve ışıktan uzak tutun. Parfümü karanlık bir dolap veya kapalı bir kutuda saklamak en iyi yoldur. Aynı zamanda havaya doğrudan maruz bırakmaktan kaçının.

KOKU AİLESİ NE DEMEKTİR?

Koku aileleri, ilgili kokuların «aroma grupları» olarak tanımlanabilir. Kullanılan birden fazla sınıflandırma sistemi mevcuttur, fakat genellikle yedi tane büyük koku ailesinden bahsedilebilir: Amber (Oryantal), Odunsu, Şipre, Citrus, Çiçeksi, Fujer, Deri Kokusu

PARFÜMLERİN SINIFLANDIRILMASI

Amber (Oryantal): Misk, vanilya, odunsu ve amberimsi dokunuşlar içeren sıcak ve yumuşak notalar. Çiçeksi, baharatlı ve odunsu notalarla kombinasyonlar halinde kullanımları oldukça yaygındır.

Odunsu: Odun, kuru talaş gibi esintiler içeren kokulardır. Bu koku ailesinde sandal, sedir ağacı, paçuli ve çam en çok kullanılan notalardır.

Şipre: Paçuli, lavanta, meşe yosunu ve odunsu notaların bir arada kullanıldığı koku ailesidir. Bu içeriklere genellikle çiçek ve meyve notaları eşlik eder.

Citrus: Citrus ailesinin en belirgin özelliği, narenciye ya da turunçgiller olarak sınıflandırabileceğimiz, bergamot, limon, portakal, greyfurt gibi taze ve keskin notalar içermesidir. Ferahlık hissi sebebiyle çok tercih edilir.

Çiçeksi: Bu koku ailesinde tek bir çiçek kullanılabileceği gibi, birçok farklı çiçek, çiçek buketi şeklinde bir araya getirilip de kullanılabilir. Günümüzde çiçeksi notaların kullanımı halen oldukça yaygındır, ve hafif olması sebebiyle günlük hayatta kullanıma uygundur.

Fujer: Fujer ailesi lavanta, bergamot gibi bitkisel notaların genellikle odunsu notalarla birlikte kullanıldığı ve birçok maskülen parfümün ait olduğu koku ailesidir.

ÜST,ORTA VE ALT NOTALAR NE DEMEKTİR?

Üst nota; parfümü cilde uygulandıktan sonra ilk hissedilen kokudur. Bunlar genellikle daha hafif, daha uçucu aromalar olup kolayca buharlaşırlar. Üst notalar genellikle 5 ila 30 dakika arası hissedilir.

Orta notalar; (bazen "kalp notaları" olarak adlandırılırlar) karışımın gövdesini oluşturur. İlk uygulamadan itibaren belirgindirler, ancak ciltte tam olarak hissedilmesi genellikle 10-30 dakika alır.Orta notalar parfüm ailesini sınıflandıran notalardır (çiçekli, oryantal, şipre, vb.).

Alt notalar, en büyük molekül ağırlığına sahip olanlardır. Etkileri uzun sürelidir ve sabitleyici maddeler kadar önemlidirler. Yani hafif notaların buharlaşma hızlarını yavaşlatarak, kokunun kalıcılığını arttırırlar.